Pokud chcete ubránit před vlivy počasí nebo ročních období uchránit sebe, své nářadí, automobil nebo stroje, jistě na zahradě oceníte některou z výše zmíněných staveb. V dnešní době jsou tyto malé zahradní stavby tak běžné, že se dají koupit už předem připravené jako stavebnice.

Přechodný pobyt
Zahradní stavby, které jsou dnes na zahradách samozřejmostí, slouží většinou k uskladnění věcí, předmětů a nástrojů, ale také strojů nebo posezení pro sezónní použití.

Účelové malé zahradní stavby
Zde patří všechny domky a příbytky pro nářadí, stroje, garáže, přístřešky pro automobil a podobně.

Malé zahradní stavby určené k posezení
Zde se řadí všechny altánky a altány, pergoly, zimní zahrady nebo terasy.

Jaké různé stavby si můžeme pořídit a na co konkrétně se používají, případně jaký je mezi nimi rozdíl? Na tohle všechno se můžeme zaměřit v této části článku.

1. Pergola
Toto je především označení pro stavbu, jejíž konstrukce je obrostlá pnoucími se rostlinami, čímž se vytváří dokonalá iluze posezení v téměř rajské zahradě. Celá stavba je z jedné až tří stran pokrytá hustým listovím rostlin. Uvnitř pergoly je pak místo pro posezení, stolování či relaxaci. Bývá většinou blízko domu a je to ideální místo na nedělní oběd, protože je místo zastíněné. Pergola má nejčastěji tvar obdélníku či čtverce.

2. Altán
Altánu se někdy také říká pavilon či besídka. Altán bývá většinou o mnoho lépe ozdoben, má velké množství dekorací, květin, většinou je vyroben z barevného dřeva, nejčastěji bílého. Má střechu, je postaven někde v klidové části zahrady. Neměl by být hned u domu, naopak by měl být někde, kde je klid nejenom ve vaší zahradě, ale také v okolních zahradách vašich sousedů. Altán má většinou šesti nebo osmi úhelníkový půdorys. Je důležité vybrat ten správný altán a raději se poradíš se zahradním architektem.

3. Nářaďové domky
Takový domek by měl být ve stylu zahrady. Sériově vyráběné domky si můžete pořídit už hotové. Stavba je většinou mobilní, což znamená, že nemusíte budovat základní desku a navíc můžete domek postavit kamkoli a také toto postavení změnit.