Začalo to štípaným kamenem

Jestliže si zadáte do vyhledávače frázi „obkladový kámen“, vyhodnotí vám mnoho odkazů na specializované e-shopy, případně výrobce tohoto moderního architektonického prvku. Ještě před patnácti lety o něm téměř nikdo nevěděl, dnes se z obkladových desek, které imitují vzhled štípaných kamenných bloků, staví celé stěny, jež zvláště vyniknou v kombinaci s bílou fasádou či malbou. Vkusně zvolený vzhled a barva dokáže podtrhnout vzhled domu nebo pokoje nebývalou měrou.

břečťan na zdi

Podobného efektu lze dosáhnout i s betonovým plotem. Štípaný kámen je jedním z mnoha druhů povrchů svislých desek, je to docela vděčné řešení s mnoha výhodami pevného oplocení, kdy upřednostňujeme vlastní soukromí před pohledy zvenčí. Nejste-li si jisti vlastní invencí, hledejte inspirativní fotky na Internetu, anebo požádejte o pomoc zahradního či bytového architekta. Nebuďte zbytečně zbrklí, raději prostudujte více možností, než abyste se rozhodovali pod časovým tlakem. Možností je opravdu mnoho, betonové ploty Montáž MPC se mohou stát ozdobou zahrady, anebo být také nevkusným kýčem. Nejvíce kritiky totiž směřuje právě na vzhled, a pokud se vám povede jej mistrně sladit s vaším domem, kritika pak není namístě.

dívka u plotu

Jak s výstavbou

Zdá se to možná nepochopitelné, ale obtížnějším krokem je vždy volba toho „ideálního“ vzhledu, než jeho výstavba. Na vzhledu velmi záleží, neboť jde o stavební prvek s životností desítek let. Budete jej mít stále na očích a musí se vám pochopitelně líbit.

Postavit jej není tak obtížné po technické stránce. Pokud jej ovšem správně vyměříte a sloupky dostatečně ukotvíte do země. Složitější je to s nároky na fyzickou sílu, každá z desek váží téměř metrák a i ve dvou vám dá pořádně zabrat. Vyplatí se tedy zvážit nákup včetně montáže, výhodou renomovaných firem jsou zkušenosti, které eliminují některé nástrahy, s nimiž se můžete při práci svépomocí setkat.