Infrasauny se masově rozšířily do povědomí lidstva teprve nedávno, přesto se o nich za tak krátkou dobu rozšířily mnohé nelibé zvěsti. Problematické není infračervené spektrum záření, zásadní roli totiž hraje samotný elektrický (elektromagnetický) prvek, který infračervené záření vydává.
Ke konci 20. století se k tvorbě infračerveného spektra záření využívaly zářiče vyrobené na keramickém podkladu. Ty byly relativně bezpečné. Dnes se však roztrhl pytel s výrobou uhlíkových zařízení, která lépe vedou elektrický proud, a jsou pochopitelně výkonnější. Dochází u nich ovšem k vyšší intenzitě elektromagnetického záření, což v případě uzavřené místnosti (sauny) může být poměrně ožehavé.
Vlivem elektromagnetického záření u infrazářičů na zdraví člověka se zabývá již několik let tým odborníků. Existují některé, i když nepotvrzené, důkazy, které infrasaunám příliš nesvědčí. Přičítá se jim při dlouhodobém působení riziko onemocnění rakovinou a jednou z forem leukémie, tzv. korelační leukémií.
Elektromagnetické záření má své bezpečné limity
Pokud se pro něco takového rozhodnete, zejména z důvodu nižších finančních nákladů na pořízení a provoz zařízení, měli byste si ověřit, zda zařízení splňuje příslušná bezpečnostní opatření a limity záření. Rozhodujícím faktorem pro výběr infrasuny je množství EMF (elektromagnetický tok) vyzářené do prostoru. Bezpečná hodnota záření EMF by měla být vždy nižší, než 2 miligramy na vzdálenost 30 cm. Jedná se o normu, která se běžně používá např. ve Švédsku. Hodnotu EMF však zjistíte pouze speciálním měřicím přístrojem pro měření EMF, ale měl by jí uvádět i výrobce.
Každopádně zdravotní přínos infračerveného záření je nesporný, pomáhá lidem s respiračními chorobami, s astmatem, s chorobami srdce a cév a s vysokým krevním tlakem. Infračervené záření prokrvuje nejen pokožku, ale i vnitřní orgány a svalstvo. Pomáhá i při rekonvalescenci po různých úrazech. Kontraindikací jsou pouze zánětlivé procesy a horečnatá onemocnění.