Infrasauny se masově rozšířily do povědomí lidstva teprve nedávno, přesto se o nich za tak krátkou dobu rozšířily mnohé nelibé zvěsti. Problematické není infračervené spektrum záření, zásadní roli totiž hraje samotný elektrický (elektromagnetický) prvek, který infračervené záření vydává.
relax v sauně
Ke konci 20. století se k tvorbě infračerveného spektra záření využívaly zářiče vyrobené na keramickém podkladu. Ty byly relativně bezpečné. Dnes se však roztrhl pytel s výrobou uhlíkových zařízení, která lépe vedou elektrický proud, a jsou pochopitelně výkonnější. Dochází u nich ovšem k vyšší intenzitě elektromagnetického záření, což v případě uzavřené místnosti (sauny) může být poměrně ožehavé.

Vlivem elektromagnetického záření u infrazářičů na zdraví člověka se zabývá již několik let tým odborníků. Existují některé, i když nepotvrzené, důkazy, které infrasaunám příliš nesvědčí. Přičítá se jim při dlouhodobém působení riziko onemocnění rakovinou a jednou z forem leukémie, tzv. korelační leukémií.
dřevěná lavička

Elektromagnetické záření má své bezpečné limity

Pokud se pro něco takového rozhodnete, zejména z důvodu nižších finančních nákladů na pořízení a provoz zařízení, měli byste si ověřit, zda zařízení splňuje příslušná bezpečnostní opatření a limity záření. Rozhodujícím faktorem pro výběr infrasuny je množství EMF (elektromagnetický tok) vyzářené do prostoru. Bezpečná hodnota záření EMF by měla být vždy nižší, než 2 miligramy na vzdálenost 30 cm. Jedná se o normu, která se běžně používá např. ve Švédsku. Hodnotu EMF však zjistíte pouze speciálním měřicím přístrojem pro měření EMF, ale měl by jí uvádět i výrobce.
světlo v sauně
Každopádně zdravotní přínos infračerveného záření je nesporný, pomáhá lidem s respiračními chorobami, s astmatem, s chorobami srdce a cév a s vysokým krevním tlakem. Infračervené záření prokrvuje nejen pokožku, ale i vnitřní orgány a svalstvo. Pomáhá i při rekonvalescenci po různých úrazech. Kontraindikací jsou pouze zánětlivé procesy a horečnatá onemocnění.