Nezaměstnanost v Česku, je nejmenší za posledních 20 let, přesto to má velký dopad na ekonomický rozmach, jelikož firmy musejí rušit každou třetí zakázku. Trh práce je stále rozšířenější a lidé pracovitější. V Evropské Unii si Česká republika drží 1. místo v počtu nezaměstnaných, těsně za nimi následuje Německo a Malta. Naopak to ovšem vypadá ve Španělsku, nebo Řecku, tam už je to poměrně horší. Mnohem více lidí využívá při hlavním pracovním poměru i další pracovní úvazky, jako práce na dohodu, brigády apod. U poloviny domácností v České republice je největší problém vyjít se svými příjmy. Lidé to nedělají, aby si zvýšili svoji životní úroveň, ale by vyžili a nezadlužovali se více. Tahle poptávka práce a nízká nezaměstnanost je opravdu pozitivní situací, jelikož i zaměstnavatele to vede k lepším podmínkám pro zaměstnance, které u nás nejsou dlouhodobě uspokojující.

keramika

Na začátku zimy vždy nezaměstnanost klesne, hlavním důvodem je přibírání nových pracovních sil, jak do skladů, tak obchodů. Velký podíl na tom má i vánoční sezona a povánoční bouře slev. Velký vliv má i počasí, s příchodem jara pokračují veškeré práce na stavbách či silnicích. Výpočty mluví jasně, největší podíl nezaměstnanosti se nachází v Karviné, Jeseníkách či Ústí nad Labem, dále pak Znojmo, Most, Hodonín a posléze Bruntál. V prosinci 2013 připadalo na jedno volné pracovní místo v průměru 15,6 zájemců, zatímco k dnešnímu dni to vychází na 1,2 uchazeče.

počítač

Vliv na nedostatek pracovní síly má především nízká mzda, která rok od roku roste. Někteří zaměstnavatelé určitých firem doslova bijí na poplach, že nedostupnost zaměstnanců na trhu práce je největší problém. Majitelé firem samy nabízejí větší ohodnocení, či nadstandardní příplatky jako jsou stravenky, příspěvek na dopravu, levnější obědy a v některých případech firemní vozy, i telefonní karty.
S nalézáním práce nejvíce lidé sází na webové portály, které jsou doslova poseté nabídkami práce i brigád v každém kraji. Nejvíce volných pozic je v Praze, kde prostřednictvím úřadu práce je přes 42tisíc nabídek.

Ve světě s počtem nezaměstnaných lidí to vypadá tak, že poptávka převyšuje nabídku. V Karibiku a Africe se strádá dlouhodobě a růst ekonomiky se ocitl na nejnižší úrovni za posledních několik desetiletí. Nejvíce se ovšem rozšířilo migrování za prací jak už do jiného státu tak kontinentu, mladí lidé v produktivním věku jsou ochotni se přestěhovat i se usadit jinde než ve svém státě.  Největší nárůst nastal v Arabských státech, Latinské Americe a Karibiku.

schůze

Rok 2017 je za námi a dá se říct, že byl opravdu uspokojující jak pro Českou národní banku tak českou ekonomiku. Evropská unie sama uznává, že celkový nárůst nových pracovních míst, investic, zlepšeni hospodářské i finanční ekonomiky ve všech státech je nadmíru uspokojivý a výhledově bude pokračovat. Ovšem největším rizikem každého státu jsou nízké mzdy a zadluženost, která celkově klesá u každého státu zvlášť.