Zvyšující se náklady na topení trápí snad každého z nás, a je jedno, zda topíme plynem, elektřinou, dřevem, uhlím či jiným materiálem. Mnoho lidí přestává tyto zvyšující se ceny finančně zvládat, což vede k tomu, že netopí tolik, kolik by potřebovali.

Jistě, letošní zima byla povětšinou poměrně mírná, avšak nyní na některých místech teploty v noci klesají i k minus 20 stupňům Celsia. A to už je hodnota, kterou bez dobře vyhřátého domova nezvládneme. To platí zvláště, pokud je v domácnosti čerstvě narozené miminko či starý člověk, neboť ti chlad zvládají podstatně hůře.

nádrž tepelného čerpadla

Je tedy jasné, že lidé hledají alternativní řešení, jak udržet ve svém domově teplo. A jedním z nich jsou i tepelná čerpadla, jako je například tepelné čerpadlo Plzeň. Ta by podle svých výrobců měla poskytovat levný a účinný způsob jak si vyhřát dům.

Princip jejich fungování je založen na rozdílu teploty v různých hloubkách. V dostatečně hluboké podzemní nádrži se ohřívá vlivem zemského tepla voda. Pára, která se takto vytvoří, stoupá vzhůru, kde vyhřívá náš dům. Přitom se ochlazuje, kondenzuje a vrací se zpět do nádrže, kde je opět ohřívána.

tepelné čerpadlo zblízka

Zdálo by se tedy, že tento systém může vyřešit všechny naše problémy. Bohužel tomu tak není. Má totiž i své nedostatky. Tím hlavním je potřeba zdroje tepla relativně blízko k povrchu. Nejefektivněji tedy fungují například v bývalých vulkanických oblastech, jako je v naší republice například České Středohoří.

Zároveň je nutné si uvědomit, že tento způsob nedokáže vytopit například vysoký panelák. Je tedy vhodný jen pro menší rodinné domy. Z toho vyplývá, že pro velkou část lidí je v podstatě nemožné tímto způsobem topit.

Pokud se tedy rozhodneme pro tuto možnost, je dobré si nejprve nechat udělat průzkum a zjistit, zda je pro nás skutečně vhodné a zda dokáže náš domov opravdu zahřát. Nejedná se totiž o nic levného, a rozhodně by byla škoda zbytečně vyhodit peníze.