Tak jako jste se obávali nástupu vašeho dítěte na základní školu, tak se děsíte i dalšího stupně, jakým je ta střední. A nutno říct, že máte důvod. Střední škola je totiž působištěm různých nepříjemných situací a někdy až bitevní pole, na kterém silnější pochopitelně vyhrává.
chodba školy

O učení ani nejde

Pokud mělo vaše dítě na základní škole výborný prospěch, má o krůček blíže k úspěchu. Učivo se samozřejmě bude lišit a mnohdy si potrápí hlavu nad tím, co všechno vlastně musí vědět, ale to je to nejmenší, co ho tam může potkat. Pokud bude mít problémy s nějakým předmětem, vždy mu s ním můžete pomoci nebo mu zabezpečit doučování, které je velmi prospěšné.
Mnohem důležitější pro zvládnutí střední školy, bude jeho psychická stránka, která na ní bohužel dostane zabrat.Děti v pubertě zpravidla bývají zlé a musíte se připravit i na to, že vaše dítě do školy nezapadne a bude čelit psychické šikaně.
dítě za plotem

Co dělat, když mezi spolužáky vyčnívá?

Většinou se stanou snadným terčem hodné děti, které jsou vzorné, vychované a učivo jich zajímá. V případě, že to bude i případ vašeho dítěte, můžete to řešit s jejich třídním učitelem nebo ředitelem školy. Musí vám jít za všech okolností o dobro vašeho dítěte, které by se nemělo trápit, ale naopak těšit z toho, že dospívá.

Situace, když zapadne až moc

Setkat se můžete i se situací, kdy na novou školu a mezi spolužáky zapadne až příliš a skončí v obklopení bandy lidí, která na něho nebude mít příliš pozitivní vliv. Připravte se na to, že je toto období nejtypičtější pro získání různých zkušeností, které ještě nezná. Kouření, alkohol, večírky nebo jiné omamné látky, jsou rovněž spojené se střední školou nikoli jen tou vysokou.
Pochopitelně, že o všem, co vaše dítě vyzkouší – vědět nebudete. Ale to je možná i dobře. Vaše dítě dospívá a potřebuje si projít obdobím, které bývá nejsložitějším v jeho vývoji. A na vás bude jenom to, abyste na něho dohlédli natolik, že to nebude s ničím přehánět a mít vždy situaci pod kontrolou.