Když se dříve porouchalo topení v podlaze a začala někudy unikat voda z potrubí, byl to velký problém. Když vám totiž praskne radiátor, snadno jej odstavíte, necháte opravit a uvedete do provozu bez velkých obstrukcí, aniž by bylo nutné bourat okolní zdivo. U topení v podlaze to tak jednoduché nebylo, protože jste přesně nevěděli, odkud voda uniká, a bylo nutné postupně odebírat podlahovou krytinu, dokud jste závadu neobjevili. Mohlo jít i o velkou plochu, a to znamenalo vyklizení celého pokoje, likvidaci stávající podlahy a výstavbu nové. Že to také obnášelo velkou finanční investici, nebylo na pochybách. Topení v podlaze se pak vyplácelo snad jen kvůli komfortu, který jste měli k dispozici na vaše bosá chodidla.

instalatérský hasák

Dnes se unikající vody nemusíte obávat. Existují metody, které odhalí místo defektu zcela přesně, takže odstraníte jen malý kousek krytiny, závadu odstraníte poměrně rychle, a hlavně levněji. Tím pádem získává podlahové vytápění velké plus, a můžete s ním počítat, jako s řešením téměř do každé místnosti.

ventil v potrubí

A jak se vlastně prasklina hledá? Používá se k tomu formovací plyn, který obsahuje mimo jiné i nejlehčí plyn ve vesmíru – vodík. Tím pádem snadno pronikne jakoukoli skulinkou, takže objeví i velmi malé vady materiálu v potrubí i armaturách. Jistě si pak dokážete představit, jak bezproblémové je odstranění závady tam, kde jsou u topení v podlaze např. tři vadné díly, a každý na jiném místě. Ani tehdy se kvůli tomu nemusí vybourat celá podlaha a stačí jen opravit tato tři místa.

Technologie vyhledávání úniku vody formovacím plynem se využívá i jinde, např. ve vodovodním potrubí, které je zabudované uvnitř zdiva, a kde by rovněž znamenalo vybourání celé stěny vynaložit značné finanční prostředky. Instalatéři tedy dnes mají poměrně účinnou zbraň proti problematickým, a v minulosti mnohdy i tragickým událostem.