Každý z nás chodí do lékárny. Někdy tam jdeme sami od sebe, jindy si tam jdeme vyzvednout lék, který nám předepsal doktor. Avšak ať už tam jdeme z jakéhokoliv důvodu, vždy jsme přesvědčeni, že se jedná o místo, kde se prodávají léky. Nic víc, a nic méně. Avšak skutečnost rozhodně není tak jednoduchá.

Je totiž nutné si uvědomit, že naprostá většina lékáren, především pak velkých řetězců, které jsou dnes obvyklé, jsou především obchody, byť poměrně úzce specializované. A jako takovým jim záleží především na tom, aby dosáhly co nejvyššího zisku, a to také znamená co největší prodej.

míchání přípravku v lékárně

I z tohoto důvodu se zde prodávají i přípravky, které se sice mohou jako léky tvářit, avšak rozhodně jimi nejsou. Patří sem například nejrůznější čaje či tablety na hubnutí, vitaminy a další. Tyto jsou obvykle označovány jako doplňky stravy, i když toto označení na obalu rozhodně velkými písmeny nenajdete.

Proč nemohou být prodávány jako léky je nasnadě. Proces registrace léčiv je poměrně přísný, a jednou z věcí, které je potřeba pomocí klinických studií dokázat, je to, že váš produkt má skutečně prokazatelný účinek, což u většiny těchto doplňků stravy není možné.

Proto firmy, které se jejich výrobou a prodejem zabývají, volí jednodušší cestu, kdy je označují jako doplňky stravy. Zde nemusí dokazovat, že má daný výrobek nějaký účinek, stačí když prokáží, že v množství daném doporučeným dávkováním není škodlivý, což je mnohem jednodušší.

různé druhy léků

Ovšem jelikož se tyto přípravky prodávají v klasických lékárnách, nabývá mnoho lidí dojmu, že i toto jsou skutečné léky. A je pravdou, že firmy ani sami lékárníci toto přesvědčení nijak nevyvrací. Koneckonců, byli by sami proti sobě, neboť by přišli o zisk.

Proto je dobré si před koupí jakéhokoliv lékárenského produktu ověřit, zda se jedná o skutečný lék, nebo jen o doplněk stravy. Pak budete vědět, co máte očekávat, a zda se vám jej skutečně vyplatí koupit.