Vinyl patří mezi evergreeny mezi podlahovými krytinami. Je velmi oblíbeným materiálem již mnoho let. Za dobu své existence prošel vývojem a nabízí tak stále lepší vlastnosti, na které lidé slyší. Kromě širokého výběru z barev a dekorů nabízí další skvělé vlastnosti jako pružnost, odolnost, snadnou údržbu i pokládku, příjemný povrch a nakonec také příznivou cenu. Navíc působí protihlukově a je vhodná pro podlahové vytápění.
dekor dřeva
Na výběr je lepený nebo plovoucí vinyl:
·         Lepený se vyrábí jak v rolích, tak po částech v dílcích. Jeho tloušťka dosahuje dvou až tří centimetrů. Dobře vede teplo, proto se skvěle hodí pro podlahové vytápění; odolává vlhku, proto se hodí i do koupelny (i plovoucí zde lze použít, ale jeho spoje musí být voděodolné). Jeho pořizovací cena je nižší než u plovoucího typu, ale zase má vyšší náklady při pokládce, která je vcelku složitá. Povrch, jenž bude podkladem, musí být naprosto rovný, hladký a suchý, je třeba jej proto předtím dokonale připravit. Určitě se zde vyplatí pomoc odborníka.
·         Plovoucí pak samozřejmě nabízí tu výhodu, že je zde výrazně jednodušší pokládka, kdy se jednotlivé kusy podlahy do sebe zaklapnou pomocí speciálního systému. Nevýhodou pak je to, že se nehodí tam, kde je podlahové vytápění. Vyšší pořizovací cena se vykoupí nižšími náklady při pokládce. Ale i tady se určitě vyplatí odborné služby.
Při výběru je třeba si dát pozor na nezávadnost podlahy a její tloušťku. Čím silnější je nášlapná vrstva podlahy, tím je kvalitnější. Materiál základové desky je také důležitým parametrem. Obecně jsou lepší ty, které jsou těžší (a tedy stabilnější).
kladivo + lepidlo
Dekor jednotlivých kousků je dnes už tak propracovaný, že je k nerozeznání od napodobených přírodních materiálů. Lepší je volit jemné vzory, které se časem neokoukají. Nejoblíbenějším vzorem zůstává stále dřevo. Důležité je myslet na to, že vybraný dekor musí ladit se zbytkem vybavení.